ULICA
S. ŻEROMSKIEGO przy T.KOŚCIUSZKI
KAMIENICA FORDOŃSKICH

   


               
  

                                  2005; widok gmachu w ujęciu narożnika ulic,
                                 z rozwinięciem obu elewacji przyulicznych (MG)
                
         
                                                 
           
  
                       
                                                                                   
               widok elewacji wzdłuż ulicy Żeromskiego, okres powojenny (MRT)

 


KAMIENICA FORDOŃSKICH


 
Gmach powstał dla doktora Aleksandra Fordońskiego, który w pamięci mieszkańców miasta i okolic zapisał się jako wytrwały społecznik, i znakomity lekarz.

Projektantem budynku pomyślanego jako prywatna klinika i dom mieszkalny był budowniczy Wacław Goc, posługujący się ówczesną architekturą funkcjonalną. Budowa trwała od 1939 roku i nie udało się jej ukończyć przed wybuchem wojny - po zajęciu miasta Niemcy wysiedlili rodzinę Fordońskich, zajmując budynek i wykańczając konstrukcję po nieznacznym uproszczeniu projektu.

Rozłożysta budowla o dwóch skrzydłach spiętych zaokrąglonym narożnikiem otrzymała nowoczesną jak na owe czasy stylistykę architektoniczną – horyzontalne pasy okien, solidną konstrukcję i detale, nawiązujące do nurtu funkcjonalnego.

Po wojnie rodzina Fordońskich wróciła do Turku, jednak o klinice nie było już mowy. Budynek częściowo wykorzystywały różne instytucje; dopiero w III RP gmach stał się ponownie wyłączną własnością rodziny Fordońskich. Na początku XXI wieku w części pomieszczeń urządzono między innymi oddział jednego z banków.

(MG)

   START   HISTORIA    MAPY    ATLAS    BIBLIOGRAFIA 
WARSZAWA 1939    WŁÓCZYPIÓRO   LINKI

   M.Górzynski 2007