ULICA  STANISŁAWA  KĄCZKOWSKIEGO
STRONA PÓŁNOCNA
siedziba i zakład spółdzielni "Tkacz"

     


     
              Pocztówka z lat II wojny światowej, widok na gmach od zachodu
                                   
  ze zbioru Pana Hieronima Krauze

                  
                        
widok od zachodu -  okres II wojny światowej
          (MUZEUM RZEMIOSŁA TKACKIEGO w Turku - "Archiwum Igły")
  
               
     
         
gmach w roku 2004, przed ostatnim remontem; widoczne podziały elewacji
          i nowe skrzydło zakładu, dostawione do starego od północy;
         widok od strony ul. Kączkowskiego przy skrzyżowaniu z Kościuszki 
         (MG)
                   
                                               

 

   W marcu 1936 roku powołano do życia Spółdzielnię „Tkacz”, zrzeszającą 45 rzemieślników. Tkalnia i biura mieściły się wówczas w różnych miejscach, jednak dzięki generałowi Sławojowi-Składkowskiemu realizowano zamówienia dla wojska. To również za sprawą jego wstawiennictwa udało się zrealizować projekt budowy hali tkackiej i biurowca dla potrzeb zakładu.

      Już wiosną 1937 roku, na placu „pod wiatrakami” rozpoczęto prace przygotowawcze; budowa postępowała tak szybko, że już w listopadzie tego samego roku gmach był prawie gotowy. Koszt budowy nowoczesnego, funkcjonalnego obiektu wyniósł ostatecznie 80 tysięcy złotych, z czego blisko 38 tysięcy zapewnił Felicjan Sławoj - Składkowski.

     Po opanowaniu miasta przez wojska hitlerowskie budynek został zajęty przez landraturę, a w późniejszym okresie zakład połączono z funkcjonującą nieopodal fabryką żakardów i koronek braci Heine. Dopiero po wojnie spółdzielnia wznowiła samodzielną działalność, przeżywając największy rozkwit w latach 60. ubiegłego wieku. Produkowane tu towary wysyłano wówczas na eksport do wielu krajów, między innymi do Kanady, Kuwejtu czy też do ZSRR. Okres „rządów Gierka” zapowiadał już głęboki kryzys, zwiastujący upadek zakładu. Choć starano się go modernizować i rozbudowywać o nowe hale, to jednak permanentne kłopoty ze zbytem towarów i restrukturyzacją profilu produkcji doprowadziły do ostatecznej likwidacji spółdzielni, mająceJ miejsce w 1991.

W pierwszych latach XXI wieku budynek główny „Tkacza” poddano remontowi, w czasie którego zniesiono pierwotne, skromne detale elewacji.
Obecnie budynek dalej pełni funkcje
zakładu przemysłowego - jest tu
fabryka "Union Knopf".

(MG)

   START   HISTORIA    MAPY    ATLAS    BIBLIOGRAFIA 
WARSZAWA 1939    WŁÓCZYPIÓRO   LINKI

   M.Górzynski 2006