ALEJA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
(dawniej odcinek Browarnej)
DOM WITKOWSKICH

 

    

 
  
1943, rys. M.Dobriak
ZE ZBIORÓW HIERONIMA KRAUZElato 2008
(MG)

WIĘCEJ ZDJĘĆ


DOM WITKOWSKICH

BUDOWA: 1938-1939
PROJEKT: Wacław Goc (?) 

Powściągliwa linia domu zdradzała wpływy nowoczesnej architektury funkcjonalnej. Do tego przestronne wnętrza o dużych, widnych pomieszczeniach, wyposażone w elektryczność, kuchnie i łazienki. Ciekawym rozwiązaniem był podział budynku na dwa niezależne, tak samo wyposażone i rozplanowane mieszkania; parter przeznaczony był dla właścicieli, zaś piętro – dla wynajmujących.

Podczas okupacji budynek został zajęty na mieszkania przeznaczone dla Niemców. Z tego czasu – obok archiwalnych zdjęć - zachowały się rysunki kaliskiego artysty Michała Dobriaka, pracującego wówczas w Zarządzie Nieruchomości w Kaliszu.  
Po 1945 dom pozostawał w posiadaniu Heleny Witkowskiej, która, aż do śmierci w latach 70. wynajmowała piętro kolejnym lokatorom. Z czasem okolica zaczęła się bardzo szybko zmieniać – na przedłużeniu dawnej ulicy Nowotki powstała szeroka, nowoczesna arteria (dziś Aleja marsz. J.Piłsudskiego) spinająca ze sobą północ i południe nowego śródmieścia. Niemal zupełnie zanikł też dawny, łukowaty przebieg wschodniego odcinka Browarnej, której  „wyprostowany” wylot znalazł się na wprost domu. Z czasem na przyległych terenach powstała nowa zabudowa, w tym modernistyczne osiedle „lekarskie”.
 

W ostatnich latach dwudziestego wieku dom – własność Banku Spółdzielczego - gruntownie przebudowano; powstała tutaj lokalna siedziba banku. Współcześnie budynek ponownie wyróżnia się w pejzażu okolicy, przyciągając wzrok swą architekturą, nawiązującą do przedwojennego funkcjonalizmu.

(MG i BD)

   START   HISTORIA    MAPY    ATLAS    BIBLIOGRAFIA 
WARSZAWA 1939    WŁÓCZYPIÓRO   LINKI

   M.Górzynski 2008