TUREK
PANORAMY NOWEJ CZĘŚCI MIASTA
 


PANORAMA NOWEJ DZIELNICY TURKU OD STRONY WSCHODNIEJ: OSIEDLE "WYZWOLENIA PÓŁNOC" i REJON ULICY POLNEJ
PORÓWNANIE WIDOKÓW I REJESTRY ZMIAN

1965-2009-2011

OPRACOWALI BŁAŻEJ DZIURZYŃSKI i MAKARY GÓRZYŃSKI
 

 

Zdjęcia powyższe, wykonane przed kilku laty - i pochodzące z archiwum Starostwa Powiatowego w Turku - przedstawiają wschodnią część Turku; na zdjęciu lewym - w widoku miasta ze znacznego oddalenia, od strony elektrowni.  Na pierwszym planie widoczny kompleks fabryczny Mirandy i dzielnica przemysłowa; w oddali widać zespół osiedla Wyzwolenia - z zaprezentowaną na fotografii po prawej nową częścią i kościołem św. Barbary. Od momentu wykonania obu fotografii w ukazanej tu przestrzeni miejskiej zaszły duże zmiany - między nową częścią osiedla a centrum handlowym (na zdjęciu po prawej pawilon z czerwonym dachem) powstał park miejski - "Park Tura", gdzie planowano odsłonięcie pomnika tego dumnego zwierzęcia. Daleko idącej rozbudowie podlega samo osiedle, rozszerzające się na północ i wschód. W pasie pomiędzy sektorem fabrycznym a zabudową osiedla ukończona została budowa wschodniej, wewnętrznej obwodnicy północ-południe, łączącej dwa kluczowe trakty wylotowe z miasta - do Koła i Uniejowa.
(MG)

JESIEŃ ROKU 2009 i 2011
-
fot. Błażej Dziurzyński

Jesienna panorama "dzielnicy w budowie" - przestrzeni w procesie, jaką jest rejon ulicy Polnej i osiedla Wyzwolenia. W centrum widoczny nowy zespół budynków mieszkalnych wzniesionych przez firmę "NOVUM" z Kalisza.
Poniżej szkicowe zaznaczenie miejsca, z którego wykonano fotografie składające się na panoramę.


 

 


PANORAMA NOWEJ DZIELNICY TURKU OD STRONY WSCHODNIEJ
(1965-2009-2011)

BŁAŻEJ DZIURZYŃSKI


KOMENTARZ BŁAŻEJA DZIURZYŃSKIEGO

Porównanie obu panoram pozwala dostrzec duże zmiany. Daleka perspektywa z wolna zawęża się. Budynki mieszkalne wznoszone przez ostatnie 25 lat w ramach Osiedla Wyzwolenia , a zwłaszcza te widoczne na bliższym planie pochodzące z ostatnich 15 lat, coraz bardziej zapełniają "scenę" przysłaniając głębiej usytuowane obiekty. Ze starej panoramy pozostał tylko fragment obejmujący bloki za dzisiejszą ulicą Wyszyńskiego i ograniczony z lewej szczytem pierwszego budynku Os. Wyzwolenia, a z prawej fasadą jasnoszarego budynku Os. Wyzwolenia-Północ (za którym chowa się kościół św. Barbary), ale przysłonięty w parterze pawilonami i supermarketem. Z bliższego planu pozostał widoczny tylko parterowy budynek otoczony sadem. Inne obiekty, które można było dostrzec z tego miejsca w 1965 r., poza kominami kotłowni, choć teraz zasłonięte, nadal egzystują. Nawet budynek dawnego tartaku, w którym pracował trak, nadal stoi na tyłach nowego kościoła. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat następne budynki wzniesione na polu zmienią ten obraz do końca - przypuszczenie to potwierdza panorama z 2011 roku, wykonana w momencie budowy kolejnego osiedla kaliskiej firmy "Novum" przy "Parku Tura" oraz nowych inwestycji między osiedlem a dawną ulicą Polną i drogą strefową imienia "NSZZ" Solidarność, takich jak budynek przedszkola prywatnego.
 

ZOBACZ TEŻ: PANORAMY TURKU Z LAT 60. XX WIEKU

ZOBACZ TEŻ: OSIEDLE WYZWOLENIA-PÓŁNOC


POWRÓT